Přinášíme Vám pár informací, jak minimalizovat stres skalniček v případě, že nastanou opět tropy a teploty, které rozradostní děti, provozovatele koupališť a zmrzlinových stánků a skalničkářům přidají pár vrásek na čele.
Skalničky jsou ve většině případů chladnomilné vysokohorské rostliny, které teploty nad 25°C znají jen z našich zahrad, nikoliv z domoviny. Najdou se druhy, které vedra zvládají bez problému, například rod Sedum či Sempervivum, ale u ostatních bychom měli dbát na správné ošetřování při letních vedrech.
Naprosto nejdůležitější a rozhodující o přežití skalniček ve zdraví je správná zálivka.
Jakým způsobem vzniká poškození letními horky?
Intenzivní sluneční záření, suchý saharský vítr a teploty ve stínu přesahující 28°C vytváří skalničkám přímo smrtící kombinaci. Rostliny se během dne silně přehřejí, pro ochlazení mají otevřené průduchy a odpařují velké množství vody. Pokud jsou málo zakořenělé nebo v malé nádobě, mohou při vysokých teplotách uschnout i během 24 hodin.
Rostliny přirozeně rostoucí na severních či východních stěnách v horách, mají na slunci po asi 3 dnech sluneční popáleniny.
Pletiva a listy rostlin zesvětlají, podobně jako když se suší seno v počátečním stadiu, po týdnu již vidíme zcela suché a hnědé spálené části. Popáleniny jsou orientované jednostranně, ze směru slunečního záření, obvykle z jižní strany trsu.
Další poškození je tzv.podpaření, nejčastější příčina letního úhynu skalniček. Při zálivce za vysokých teplot se voda bleskově odpařuje z rozpálených kamenů a přehřáté půdy a horká pára sebou nese z půdy zárodky mikrobů, houbových chorob. Díky otevřeným průduchům na spodní straně listů se zárodky dostanou dovnitř listů a ke kořenovému krčku. Infekce je viditelná během několika dní, rostlina i po zálivce začne vadnout a po krátké době zcela uhnije v kořenovém krčku. Bochánky skalniček se oddělí od kořene a celý trs uhnije a upadne.
Bohužel se to stává i při prudkých letních bouřkách z horka. Princip je stejný. Jelikož bouřky neovlivníme, můžeme zkusit jako první pomoc po bouřce ošetření (postřik) skalniček systémovým přípravkem proti houbovým chorobám. Můžeme využít například Aliette (účinkuje i proti bakteriózám) nebo Horizon, popřípadě další.
Při zálivce na listy skalniček za slunečního záření během dne dochází k dalšímu způsobu poškození - popálení zálivkovou vodou. Za prudkého slunce působí voda jako lupa a zesiluje již tak intenzivní sluneční záření, místa, kde zůstaly přes den kapky vody jsou během několika dní popálená, hnědá a suchá.
Jak na to, abychom rostlinky v našem vrtkavém nížinném počasí uchránili od komplikací?
1) naprosto nejdůležitější je zálivka - zalévejte zásadně pozdě večer, kapky vody z listů do rána okapou, voda nepoteče na rozpálené kameny a nebude se ihned odpařovat, průduchy na listech již budou uzavřené, rostlina bude mít dost času vodu vstřebat, než začne další horký den
2) pokud to jde, vyvarujte se zálivky přímo na části rostlin - u krásných sbírkových skalek a koryt stojí za to věnovat více času a skalku a koryta zalévat opatrně přes kameny a nechat vodu pomalu prosáknout do celého profilu půdy tak, aby nenatekla na rostliny
3) vždy používejte odstátou vodu o stejné teplotě, jakou má vzduch - ledová voda rostlinám způsobí šok a zatíží již tak dost zkoušený imunitní systém skalniček
4) u malých misek je mnohdy nejlepší řešení umístit misku do mírného stínu, pod strom nebo pod pergolu, na dobu, než vedra pominou, popřípadě zalévat do podmisky a nechat vodu nasáknout zespodu
5) u větších skalek s již rozrostlými a dlouho a dobře zakořenělými rostlinami zaléváme až tehdy, když vidíme, že je to opravdu potřeba, dobře a hluboko zakořenělé rostliny si s týdenním horkem obstojně poradí a je to lepší, než riskovat úhyn rostlin podpařením či popálení vodou
6) u čerstvě nebo krátce vysázených koryt, které nemůžeme schovat do stínu či u skalek s mladými rostlinkami, které potřebují intenzivní zálivku, se nám nejvíce osvědčilo krátkodobé zastínování na období veder zelenou stínovací textílií. Zmírní účinky slunce, nevznikají popáleniny vodou, zpomalí se odpar vody ze skalky.
7) prevence - vždy zasypávejte povrch půdy kolem rostliny- hlavně těsně kolem kořenového krčku a pod listy - vrstvou kamenné drtě, frakce 0-8 mm, ve vrstvě alespoň 3-4 cm, zamezí se prudkému odparu vody z půdy, z kamenné drtě do rostlin nevnikne tolik zárodků chorob, jako z půdy, voda rychleji prosákne a povrch nezůstává dlouho namočený, lépe větrá, rostlinky po zálivce rychleji oschnou, zárodky hub nestihnou do průduchů vniknout. Nejdůležitější je obsypat kořenový krček, ten je nejcitlivější. Nevysazujte rostliny hlouběji, než byly vysazené v květináči při zakoupení, v půdě utopené srdíčko rostliny zahnije velmi rychle. Nechte při výsadbě ve skalce či v korytě prázné místo s drtí nebo větší plochý kámen pro zálivku, abyste nemuseli zalévat rostliny přes listy a voda mohla dobře vsáknout do půdy.
Přejeme Vám hodně radosti z rostlinek a ať se Vám případné těžkosti s letními teplotami vyhnou, užijte si léto plnými doušky.
Veselá zahrada.
|