Od roku 2011 jsme do sortimentu
zařadili sazenice roubovaných vodních melounů. Jak jsme přišli na melouny? Před několika lety jsme koupili a vysadili první rosltlinku a byli jsme nadšeni úrodností. První náš roubovaný meloun vysadila naše maminka do pařeniště bez oken, ale zato s velkou dávkou kompostu a zetlelého hnoje do společnosti paprik, okurek a cukety. Meloun vysadila na černou netkanou textílii. Meloun se neprojevil jako dobrý společník a postupně zabral celé pařeniště. První vzdaly boj o místo na slunci okurky a pak postupně zbytek zeleniny. K našemu údivu (do té doby jsme s melouny neměli zkušenost) meloun rychle opustil pařeniště a postupně se rozrostl do plochy asi 8m2. Bylo na něm 11 plodů a první dozrál v srpnu a vážil 13 kg, ostatní v průměru 5 kg. Všechny byly fantasticky sladké a červené. A to všechno na severní Moravě, v předhůří Beskyd, bez skleníku a přitápění !! Zájemci o sazeničky postupně přibývali, až jsme v roce 2011 zařadili roubované vodní melouny odrůdy Crimstar F1 z pěstírny v Turecku do našeho jarního sortimentu. Pěstování melounů - viz celý článek.......
Melouny chystáme pro prodej těsně před zmrzlými (15.5.), od konce dubna do poloniny května. Pro zájemce, kteří mají skleník, můžeme rostlinky dodat i v polovině dubna. Do venkovních prostor ale přichází v úvahu výsadba až po zmrzlých, stejně jako u rajčat, okurek, cuket atd.
Popis rostliny:
V sortimentu máme klasickou a jednu z nejpěstovanějších odrůd melounů Crimstar F1. Plody jsou kulaté, mají světlé pruhy. Průměrná váha u nás vypěstovaných plodů je 5-6 kg. Rostliny pocházejí z pěstíren v jižní Evropě, odkud se vozí do celé střední a západní Evropy. Mladé semenáčky odrůdy Crimstar F1 se roubují ve skleníku na mladé semenáčky podnožové tykve, která je také šlechtěná. Podnož zvyšuje u melounů schopnost příjmu vody, živin, má obrovský a velmi silný a odolný kořenový systém, tím zvyšuje schopnost rostliny plodit a tím pádem zvyšuje výnos plodů. Roubované rostliny jsou také méně citlivé ke stresům např. z náhlého ochlazení, přísušku, poškození kroupami apod. Rostliny vytvářejí 2 typy květů, samčí, které tvoří pyl a samičí, které mají pod květem malý zárodek melounu. Na rostlině musí ve stejnou dobu kvést oba typy květů, aby došlo k opylení. Na jaře nejdříve začínají kvést samčí kvěy a až je rostlina dost narostlá a má dostatek listů, začnou kvést i samičí květy. Další odrůdou přidanou do sortimentu později je Prestige F1 - bezsemenná odrůda melounu, má menší plody, kulaté zelené, pruhované. Průměrná velikost plodů je cca 4 -5 kg. Na rostlině je jich více, i 20 ks. Je sladší než Crimstar, ale není samosprašný, k tvorbě poldů potřebuje jako opylovače jinou odrůdu tvořící semena. Ideálně někde poblíž, vzdálenost opylovací odrůdy přes 100m již není dostačující pro dobré opylení.
Stanoviště:
Pro meloun si připravte plochu o výměře min. 2x3m, lépe 2 x 4 nebo 3 x 4 m.Většina zákazníků nevěří, že meloun doroste takové velikosti, dokud si nevysadí svůj první meloun. Díky roubování na velmi bujně rostoucí a silnou podnož, dorůstají rostliny do opravdu úctyhodné plochy. Ideální poloha je na rovině a celodenně osluněná, stinné studené místo je zcela nevhodné. Prudký svah je taky zcela nevhodný, dozrávající plody se vlastní vahou trhají z výhonů. Dohnat meloun, který se kutálí ze svahu, není tak jednoduché.
Výsadbu do malého skleníku nedoporučujeme, jedině pokud je skleník perfektně větraný. Ve špatně větraném skleníku zůstává pyl samčích květů vlhký a včely nejsou schopné květy opýlit.
Půda by měla být dobře zpracovaná, úrodná, obohacená kompostem nebo zetlelým hnojem, velmi dobrý je i vyplozený žampionový substrát, s dávkou minerálního hnojiva typu Cererit. Melouny se mohou podobně jako dýně vysazovat na zetlelý hnůj nebo kompost, jen je třeba je více zalévat, obzvláště, pokud je hnůj hodně slamnatý a málo rozložený.
Ná základní hnojení na jaře se nám z minerálních hnojiv osvědčil námi oblíbený a roky odzkoušený Yaramilakomplex (dříve Hydrokomplex). Toto hnojivo opravdu nezklame.
Velmi se nám osvědčila výsadba melounů s použitím mulčovací netkané černé textilie. Textilie v chladnějším období přitahuje slunce a ohřívá rostlinu, výhony ani plody nejsou zablácené při přívalovém dešti a navíc se zpomaluje vysychání půdy za horka. Pokud nechcete použít textilii a máte k dispozici klasickou slámu, doporučujeme zakrýt povrch půdy kolem melounu slámou. U slámy je potřeba dávat pozor, zda nebyl při jejím pěstování použit herbicid proti dvouděložným plevelům s účinnou látkou 2,4 D např. Mustang, Dicotex, Dicopur,.... Herbicid zůstává dlouho ve slámě a působí na růst zeleniny, nejvíce škodí u rajčat ale i u další zeleniny a to i další rok po zaorání či zkompostování ošetřené slámy.
Tip od zákazníků: na jaře při výsadbě a chladnějším počasí vykopou poblíž melounu menší jámu a sypou do ni posečenou trávu od sekačky, tráva se rychle zapaří a potom v noci rostliny hřeje.
Výsadba:
Vysazujeme po zmrzlých (15.5.), meloun je klasická teplomilná plodová zelenina, která při teplotách pod 0°C hyne. Někdy je to těžké odhadnout, jestli ještě mráz přijde, nebo už je výsadba bezpečná. V posledních několika letech ten kdo zariskoval a vysadil melouny brzy, měl velký náskok a úrodu měl brzo. Ale pokud by přišly pozdní mrazíky, riziko by se nevyplatilo. Rostlinu vysazujeme tak, aby místo roubování (je dobře viditelné) zůstalo nad povrchem půdy, v žádném případě se nesmí dostat do půdy či zasypat mulčem. zakořenila by nadzemní část melounu a efekt roubování by se tím zcela zničil. Ihned po výsadbě je potřeba rostlinu důkladně zalít. Pokud je na jaře chladnější počasí, je výborné nadkrýt meloun bílou zakrývací netkanou textilií, dokud se neoteplí. U mladých rostlin se někdy stane, že pod místem roubování obrazí ze skrytého pupenu podnož. Pokud se tak stane, je potřeba výhon podnože opatrně ostrým nožem odříznout tak, aby se nepoškodila rostlina . Podnož se dobře pozná, má kulaté a lehce pruhované listy, zcela odlišné od listů melounu. Pokud by se podnož neodstranila, za nějaký čas by zcela přerostla meloun a ten by zahynul. Zůstala by jen podnož, která je k ničemu, není jedlá.
Ošetřování:
Melouny jsou náročné na vodu i živiny, množství živin ovlivňuje množství nasazených plodů, když je chudá půda, je plodů málo. Voda ovlivňuje velikost plodů, pokud má meloun dostatek vody, první plody mohou mít hmotnost až 15 kg. Někdy se může stát, že při velkých výkyvech v závlaze popraskají mladé, rychle rostoucí plody, většinou když po období delšího sucha výrazně zaprší.
Tip našich zákazníků: ke každé rostlině denně 10 litrů vlažné vody a každých 14 dní do vody přidat hnojivo Kristalon Květ-plod v koncentraci 2g/1l.
Výhony v žádném případě nezkracujte ani nezaštipujte, pokud polezou kam nemají, otočte a nasměrujte je jinam, můžete je motat dokola kolem pozemku. Zaštipováním a zkracováním se připravujete o úrodu.
Choroby a škůdci:
Melouny jsou relativně zdravá zelenina s minimem chorob. Největším nepřítelem jsou plži, kteří umí malou rostlinu sežrat úplně, u starších nakusují a ožírají mladé nasazené plody. Občas již zralé plody vyžerou hraboši. Vyjímečně se mohou vyskytnout mšice a ke konci sezóny se na listech může objevit osenice - housenky. Na mladých rostlinách čerstvě vysazených se může projevit bakterióza v důsledku šoku z výsadby. Proto doporučujeme po výsadbě preventivně provést ošetření přípravkem Aliette.
Při opakované výsadbě melounů na stejný pozemek (platí taktéž pro ostatní tykvovité zeleniny - okurky, cukety, dýně, cukrové melouny) se může u rostlin objevit antraknóza tykvovitých Colletotrichum orbiculare, houbová choroba přenášená posklizňovými zbytky z předešlého roku nebo škodlivým hmyzem. Obvykle se objevuje v září a ke konci sezóny, pokud jsou ale vhodné podmínky pro infekci (deštivé počasí), může se objevit již v červenci a obvykle je to pro rostlinu bez chemického ošetření likvidační choroba. Na stoncích a listech se objevují hnědé skvrny, které se šíří od středu rostliny po okraje. V červenci dokáže houba napadenou rostlinu zcela zlikvidovat během 10ti dnů. Jediné řešení je preventivní ošetření rostlin přípravky na bázi strobilurinů (např.Ortiva, Zato,...). Účinná je hlavně prevence - od začátku července ve formě postřiků, po napadení již obvykle postřiky nepomůžou. Proto je dobré střídat pozemky pro pěstování tykvovitých rostli a důkladně likvidovat veškeré posklizňové zbytky. Pomůže také ozdravení pozemku kdy se na 1 sezónu na pozemek vyseje svazenka a ošetření biologickým přípravkem na bázi ´chytré houby´ která umí zlikvidovat v půdě i spící stadia původce antraknózy - přípravek Gliorex.
Další chorobou přenášenou nářadím, textiliemi či škůdci je Didymella bryoniae - černá hniloba plodů okurky. Napadá všechny
tykvovité rostliny, tzn. melouny, dýně, okurky, cukety nevyjímaje. Při
silném infekčním tlaku může tato choroba zdecimovat za krátkou dobu 2-3
dní celý porost. napadá listy a také stonky, může napadat i plody. Lze
ji eliminovat chemickou ochranou, preventivně přípravky s účinnou látkou strobilurinového typu - Ortiva a v případě že je již rostlina napadená přípravky azolového typu -
Rovral Aquaflo, Horizon, Talent. Je nutné ošetřovat opravdu
pravidelně v případě napadení za podmínek ideálních pro rozvoj choroby
(teplota nad 25 °C a trvalejší ovlhčení listů- déle jak 2 hodiny) Choroba se
dostává do rostliny jakýmkoliv poraněním, i drobným. Je
nutné důsledně likvidovat veškeré posklizňové zbytky, nejlépe spálit,
nikoliv kompostovat a důsledně střídat pozemky pro pěstování melounů.
Pokud se vám Didymella na pozemku již vyskytla, je nutná preventivní
ochrana tykvovitých rostlin hned od začátku pěstování.
Obě choroby jsou si dosti podobné, u Didymelly se objevují kapičky hnědého slizu na napadených částech rostliny. Naštěstí na obě choroby účinkují podobné přípravky. Přípravky na bázi strobilurinů rovněž účinkují preventivně na padlí - houbová choroba způsobující bílý moučný povlak na vrchní straně listů v druhé polovině léta a na podzim. U padlí lze velmi úspěšně využít ekologické přípravky na bázi rostlinných olejů, jako je např. Rock Efekt, někdy stačí provést postřik obyčejným kuchyňským olejem. U olejů je potřeba stříkat častěji, ale plody lze ihned konzumovat, oleje nemají ochrannou lhůtu.
Důležitá prence u všech houbových chorob je také zalévání přímo ke kořenům, nikoliv přes listy. Pokud se zalévá z nádrže na vodu, je lepší natáhnout hadici rovnou ke kořenům a nechat vodu volně vytékat tak, aby namočila co nejméně listů. A samozřejmě voda by v létě neměla být ledová ze studny, ale odstátá, vlažná.
Tip našich zákazníků: Melouny rostou velmi rychle a brzy se ztratí přehled, kde kořeny vlastně jsou, proto je dobré při výsadbě dát k rostlině kolík, aby bylo později jasné, kam zalévat
Do jiné kategorie patří akční rodinní příslušníci se zahradní sekačkou, ta bývá taky často zdrojem předčasného ukončení melounové sezóny.
Sklizeň:
Jak poznáme, že už je zralý? Nejsme profesionální sběrači, takže na sluch - zvuk po poklepání na meloun můžeme zapomenout. Tak lze vybírat meloun v obchodě, kde nezralé melouny rychleji vadnou a potom už neduní, ale na zahradě plody nejsou zvadlé, takže rozdíl nepoznáme. Nejspolehlivější znamení je, když začne zasychat lístek, popřípadě úponek, který je u plodu úplně nejblíž a stopka melounu se začne kroutit. To už má meloun černá semena a je sladký a červený. Další znak je,když se změní barva líčka - části, na které plod leží a taky barva světlých proužků na plodu. To chce trošku zkušenosti, ale srovnáním s malými plody, o kterých víme, že teprve dorůstají, snadno zjistíme, že se barva líčka a proužků u velkých plodů změnila. Dalším poznávacím znakem jsou chloupky na stopce plodu. Maldé plody a nezralé mají stopku zcela chlupatou, u zralých většina chlupů na stopce opadá, je skoro holá.
V našich podmínkách nedozrávají melouny do krvavě rudé barvy, jako například v Řecku či Turecku, to ovšem nenamená, že by byly horší kvality. Jsou stejně medově sladké jako ty z dovozu, navíc nejsou zvadlé dlouhou přepravou.
Někdy to vypadá, že na rostlině nic není a přitom stačí abychom pořádně odhrnuli listy a zjistíme, jaká je krásná úroda. Rostlina nasazuje až 30 plodů, v našich podmínkách na severní Moravě do zralosti dochází okolo 15 plodů, ale i ve studenějším létě nám na tom posledním chudáčkovi, který byl nalomený a nikdo ho už nechtěl, narostlo 17 plodů.
Největší měl 9 kg.
To právě zásluhou roubování na podnož, která má úžasně velký a zdravý kořenový systém a je odolnější proti chladu a stresům a násadu plodů bez problémů ´utáhne´.
Tajný tip našich zákazníků: pro úrodu 150 kg zralých melounů ze 2 sazeniček stačil denně 1 kbelík vlažné vody ke každé rostlině, zetlelý hnůj před výsadbou, co týden přihnojení Kristalonem plod-květ, 4 x za sezónu přihnojení průmyslovým hnojivem a hlavně vzdušný a celý den osluněný pozemek. Že se nedá sníst 150 kg melounů v jedné rodině? To byste se divili:-)
Takže pokud se hodláte pustit do dobrodružství pěstování vodních melounů na vlastní zahradě, neváhejte a zastavte se u nás pro rostlinky.
Hodně úspěchů v pěstování přeje Milada Schlingerová
|